POCZĄTKI I ROZWÓJ BKS W LATACH 1921 – 1945

Początki profesjonalnego sportu w Bochni sięgają 1921 roku. Na przełomie lata i jesieni, w domu przy stacji kolejowej, Henryk Reguła wraz z sześcioma synami postanowili założyć drużynę piłki nożnej. Do klanu Regułów dołączyli bracia Zychowie, Palczewski, Stasiak, Gadowski, Płaneta i inni. Właśnie w ten sposób powstała drużyna piłki nożnej który przyjął nazwę T.S. Bochnia. Prezesem klubu został Henryk Reguła, a gospodarzem, jego żona. Po wielu zabiegach i poszukiwaniach znaleziono miejsce, w którym można było rozgrywać mecze, przy ówczesnym placu targowym na ul. Partyzantów (obecnie Galeria „Rondo”).

TS Bochnia z 1923 roku

W 1923 roku powołano zarząd klubu, którego prezesem został Henryk Reguła, a jego zastępcą Stanisław Pater. W tym roku zespół został zgłoszony do rozgrywek. Od 1924 roku TS Bochnia rozpoczął grę w klasie C okręgu krakowskiego i od razu awansował szczebele wyżej. W 1927 roku prezesem został Władysław Krupa, a z połączenia dwóch lokalnych rywali, Olimpii i TS Bochnia – powstał Bocheński Klub Sportowy. W następnym roku BKS awansował do klasy A, która w ówczesnych czasach była II poziomem piłkarskim w Polsce (odpowiednik Ligii Małopolskiej). W 1930 roku dzięki staraniom prezesa W. Krupy i pomocy burmistrza Włodzimierza Hana, otwarto dla bocheńskiej publiczności boisko przy ul. Parkowej, które do dziś jest miejscem rozgrywania spotkań. Tragiczne wydarzenia jakie przyniosła ze sobą II wojna światowa nie ominęła bocheńskiego sportu. Władza okupacyjna wprowadziła zakaz gry w piłkę nożną, a społeczeństwo poddawane było represjom. W tej sytuacji bocheńska piłka nie miała szans na przetrwanie. Kropkę nad „i” postawiła niemiecka firma drogowa „Volfer – Geber”, która pod koniec 1939 roku wprowadziła się na boisko przy ul. Parkowej, niszcząc je doszczętnie. Działacze i zawodnicy klubu, jak większość Polaków rozpoczęła walkę o wolność Ojczyzny. W tych warunkach w mieście sport zamiera zupełnie.

BKS GÓRNIK 1945 – 1965

Niemal natychmiast po zakończeniu wojny grupa ludzi oddanych Bocheńskiemu Klubowi Sportowemu przystąpiła do odbudowy życia sportowego w mieście.

Jeszcze wiosną 1945, Stanisław Żaba, Marian Mastaj, Marian Blum, Adam Gawłowicz i Stanisław Panasiewicz, z prezesem Władysławem Krupą, przystąpili do odbudowy stadionu. Dzięki nim drużyna rozpoczęła grę w A klasie okręgu krakowskiego, odpowiedniku dzisiejszej Ligi Małopolskiej. Opiekę nad drużyną przejęła kopalnia, a klub wstąpił do Zrzeszenia Sportowego „Górnik” przy Żupie Solnej. Był to jeden z najlepszych okresów w historii bocheńskiej piłki.

Siedziba klubu mieściła się w budynku Szybu „Sutoris” na ulicy Solnej, gdzie odbywały się zebrania zarządu i znajdowały się szatnie zawodników. Odległość od boiska była znaczna (ok. 700 m), zawodnicy musieli przechodzić całe miasto, by dojść na stadion na ul. Parkową. Oprócz tego że Kopalnia Soli udostępniała budynek była także jednym ze sponsorów bocheńskich piłkarzy. Dodatkowo zarząd BKS -u na różne sposoby starał się zbierać fundusze na swoją działalność. Odpłatnie udostępniał boisko Zrzeszeniu Sportowemu Start – Sokół, oraz egzekwował pieniądze z budżetu miasta. Poza tym efektywnie wykorzystywał pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów (Na podstawie wspomnień Józefa krakowskiego).

BKS Górnik z 1957 roku

Pod koniec 1957 roku po wieloletnim okresie gry w Klasie A Bocheński Klub Sportowy zajął I miejsce w swojej grupie umożliwiające grę w barażach o Ligę Okręgową, która była odpowiednikiem dzisiejszej III ligi.

Współtwórcami tego sukcesu byli: ówczesny grający trener Jan Mastaj, kierownik drużyny Aleksander Żaba, oraz zawodnicy Turkiewicz, Kaczorowski, Krakowski, Broszkiewicz, Skipioł, Lipina, Jaroszewski, Piesiur, Porwol, Kaim, Ratajczyk. Przygoda w III lidze trwała tylko rok. Zespół nie dysponował, aż tak mocnym składem, żeby nawiązać równorzędną walkę z takimi drużynami jak Unia Tarnów , Kabel czy Tarnovia. Po zajęciu ostatniego miejsca w tabeli Bocheński Klub Sportowy spada ponownie do niższej klasy. Początek lat 60 -tych to gra ze zmiennym szczęściem w jednym sezonie walka o utrzymanie, w kolejnym w gra w górnych rejonach tabeli.

O potencjale tego zespołu świadczył awans w 1962 roku w Pucharze Polski do szczebla centralnego gdzie spotkał się, z ówczesnym liderem II ligi Szombierkami Bytom. Mecz zakończył się porażką 13-1.

BKS START – SOKÓŁ 1965 – 1977

Na początku 1965 roku sytuacja BKS-u była tragiczna. W kasie klubu świeciło pustkami. Zarząd klubu postanowił, że sekcja piłki nożnej działająca pod patronatem Bocheńskiej Kopalni przejdzie do Stowarzyszenia Start – Sokół, do którego w 1955 przeszły sekcje piłki ręcznej i siatkówki. W ten sposób piłkarze nożni zmieniają barwy z górniczych na spółdzielcze oraz siedzibę. Start – Sokół miał swoją siedzibę przy ulicy Parkowej, co było korzystne dla zawodników, gdyż mieściło się w pobliżu ich boiska. W tym miejscu BKS działa do dziś. Przy okazji fuzji ponownie zmienia się nazwa klubu na Bocheński Kub Sportowy Start – Sokół.

Trenerem po raz 3 zostaje Jan Mastaj. Trener Mastaj miał nadzieje, że pod szyldem Startu powtórzy wyczyn z lat 50 i wywalczy awans do wyższej klasy. Jednak sytuacja organizacyjna na przełomie lat 60/70-tych w klubie nie sprzyjała spokojnej pracy. Kibice zastanawiali się, dlaczego bocheńska piłka stoi w miejscu, grając ciągle na jednym poziomie. Można powiedzieć, że przynależność do Zrzeszenie Sportowego „Start” nie do końca przynosiła oczekiwane korzyści dla sekcji piłki nożnej.

Kolejne sezony to nadal gra w czołówce Ligi Międzyokręgowej, jednak BKS Start nie był na tyle silny kadrowo żeby mógł rywalizować z bardziej doświadczonymi zespołami Dunajca czy Metalu w których niejednokrotnie występowali zawodnicy z przeszłością ligową.

BKS Start 1977

Podobnie jak we wcześniejszych latach I drużyna spisywała się przeciętnie, grając w środkowych rejonach tabeli. Coroczne zmiany na stanowisku trenera nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Grając swoimi zawodnikami BKS nie był w stanie podjąć walki o wyższe cele, dlatego prezes Haber podjął stosowne rozmowy z zarządem Huty, aby pomysł połączenia dwóch bocheńskich klubów wcielić w życie.

OKRES DZIAŁALNOŚCI POD SZYLDEM HUTY I JEDNOSTKI WOJSKOWEJ 1977 – 1995

Ostatnie lata pokazały, że sekcja piłki nożnej Bocheńskiego Klubu sportowego nie jest przygotowana walczyć o III ligę, ponieważ ani umiejętności zespołu, a tym bardziej możliwości finansowe i organizacyjne klubu nie są w stanie sprostać wyższym wymaganiom. Dlatego chcąc skutecznie rywalizować o wyższe cele na wniosek władz politycznych i administracyjnych miasta Bochni na Nadzwyczajnym Zebraniu dokonano połączenia BKS -u Start Sokół Bochnia i Hutnika Bochnia. Decyzji przyświecała idea utworzenia w Bochni jednego silnego ośrodka sportowego, który mógłby włączyć się do walki o upragniony awans. W ten sposób powstał Międzyzakładowy Spółdzielczy Bocheński Klub Sportowy, którego siedzibą były dawne budynki Sokoła. Warunki jakie w tym okresie stworzył bocheńskim piłkarzom Zakład Przetwórstwa Hutniczego były idealne i już w drugim sezonie było widać tego efekty. MSBKS był czołowym zespołem Ligii Międzywojewódzkiej, który był nie wygodnym przeciwnikiem dla każdego zespołu.

o wydarzeniach sierpniowych 1980 roku w dużym stopniu została zmniejszona pomoc finansowa ze strony Zakładu Przetwórstwa Hutniczego. Odbiło się to na wynikach, które były coraz słabsze. Bez zwiększenia dotacji finansowych ze strony bocheńskich zakładów pracy, a co za tym idzie wzmocnienia kadry I zespołu, Bocheński nie był w stanie rywalizować o najwyższe cele. Stagnacja, która od kilku lat miała miejsce spowodowała że zespół z Bochni stał się typowym średniakiem rozgrywek. Apogeum nastąpiło w sezonie 84/85 kiedy BKS spadł do klasy okręgowej. Działania zarządu rozpoczęte w kwietniu 1985 roku doprowadziły do coraz lepszej sytuacji w klubie, która wyprowadziła klub z marazmu. Proces naprawczy założony przez zarząd na którego czele stał Ryszard Haber doprowadził do całkowitego oddłużenia klubu. W celu szybkiego powrotu do klasy wojewódzkiej do Bochni sprowadzono zawodników, którzy mieli odbywać służbę wojskową w bocheńskiej jednostce. Po zajęciu drugiego miejsca na zakończenie sezonu BKS powrócił w szeregi IV ligowców. Trener Struzik który w tym czasie prowadził I miał do dyspozycji w większości zawodników wojskowych, których prezes Fita ściągnął do odbycia służby w Jednostce Wojskowej w Bochni. Zarząd postanowił także, że klub w związku że grają w nim przede wszystkim żołnierze będzie nazywał się Wojskowy Bocheński Klub Sportowy. W składzie bocheńskiej drużyny można było zauważyć nazwiska z przeszłością III a nawet II ligową. Na zakończenie sezonu WBKS zajął 2 lokatę ustępując Tarnovii. Także w kolejnym sezonie 87/88 WBKS był bliski awansu, jednak tym razem na przeszkodzie stanął zespół Wisłoki Dębicy. Sytuacja w bocheńskim klubie po kolejnym sezonie w którym nie udało się wywalczyć awansu do wyższej klasy nie napawała optymizmem. Nadal prezesem klubu był Henryk Fita jednak ze względu na obowiązki w jednostce prowadzenie sekcji piłki nożnej powierzył Eugeniuszowi Dopkiewiczowi, także wojskowemu. Z nazwy klubu znikło Wojskowy, pozostał Bocheński Klub Sportowy.

W roku 1988 sytuacja finansowa klubu była bardzo ciężka, odejście spod skrzydeł wojska oraz Zrzeszenia Start które od lat dawało pieniądze na funkcjonowanie klubu spowodowało że BKS musiał radzić sobie sam, prowadząc różne formy działalności gospodarczej. Od rundy rewanżowej definitywnie zrezygnowano z zawodników którzy odbywali służbę w Jednostce Wojskowej w Bochni. Kadra BKS -u składała się z własnych zawodników, w większości jeszcze juniorów. Młoda drużyna z roku na rok zbierała cenne doświadczenie, które zaprocentowało w sezonie 91/92 kiedy udało się powrócić do IV ligi.

BKS Bochnia 1992 – awans do IV ligi

Kolejne lata to nieudane próby gry o III ligę, jednak ani sytuacja finansowa klubu, ani kadra zespołu nie były na tyle silne aby realnie włączyć się do realizacji tego celu.

BKS POD SKRZYDŁAMI URZĘDU MIASTA 1996 – 2011

Pod koniec roku 1995 w kasie Bocheńskiego Klubu Sportowego świeciło pustkami. 13 grudnia na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Bocheńskiego Klubu Sportowego podjęto uchwale o rozwiązaniu z dniem 31 grudnia Stowarzyszenia o 75 – letnim rodowodzie. Jednak po rozmowach prezesa Pacuły, Rada Miejska zgodziła się jednak na tymczasowe finansowanie działalności klubu. 28 grudnia 1995 roku zarząd podjął uchwałę o powołaniu nowej struktury budżetowej o nazwie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji BKS. Zespół składał się z samych wychowanków bocheńskiego klubu, z których tylko czterech zawodników przekroczyło 20 lat. Mając tak młody zespół, pod egidą miasta zarząd miał nadzieje że w niedalekiej przyszłości będzie mógł w końcu wywalczyć ten upragniony awans. Pod koniec rundy jesiennej w 1997 roku na stanowisko trenera zatrudniono Marka Kusto, byłego reprezentanta Polski, który miał być lekarstwem na zespół który od kilku lat stał w miejscu nie robiąc żadnych postępów. Efekty pracy trenera były od razu widoczne. Bocheński stał się czołowym zespołem IV ligi. Najlepszy sezon Bocheński rozegrał w latach 2002/03 kiedy trenerem I drużyny był Jacek Ćwik. Zajęcie I miejsca w grupie tarnowsko – nowo sądeckiej , pozwoliło na grę w barażach o III ligę. Przeciwnikiem BKS -u były rezerwy krakowskiej Wisły. Po dwóch spotkaniach lepsi okazali się Krakowianie.

W sezonie 2004/05 za trenera Marka Kusto po raz kolejny awans wymknął się w ostatniej chwili. Bocheński przez całe rozgrywki przewodził IV ligowej tabeli, jednak porażka w przedostatniej kolejce w Woli Rzędzińskiej przekreśliła szansę gry o wymarzony awans. W kolejnych latach Bocheński oscylował w środkowych rejonach tabeli swojej grupy. Taka sytuacja powtarzała się wiele lat . Częste przedsezonowe plany awansu zostawały niwelowane przez boiskową rzeczywistość. Brak stabilizacji formy i bardzo chimeryczna gra spowodowane były corocznymi ubytkami kadrowymi podstawowych zawodników. Młodzi zawodnicy nie byli na tyle ograni żeby od razu być pełnowartościowymi zmiennikami. Poza tym brak finansów w kasie klubu nie pozwalała na sprowadzanie zawodników z wyższych lig. Stagnacja pogłębiała się, co spowodowało że w maju 2011 roku na Walnym Zebraniu Członków nikt nie był chętny do pracy w zarządzie. Trzykrotne spotkania Członków Bocheńskiego Klubu nie przyniosły efektu i nie doszło do wybrania zarządu, w takiej sytuacji została uruchomiona procedura wprowadzenia do klubu Komisarza. Nie wiadomo było czy Bocheński Klub Sportowy w ogóle nie zniknie z piłkarskiej mapy Polski. Kuratorem został Jarosław Marzec. Dobra postawa w sezonie 2011/12 nie załamujących się niepowodzeniami piłkarzy i pierwsze miejsce w tabeli po rundzie jesiennej ponownie odrodziły nadzieje w sercach kibiców klubu z ulicy Parkowej. Początkiem 2012 roku został wybrany nowy zarząd, w składzie: Krokosz Marcin, Imiołek Marcin, Pączek Marek. Na wiosnę tego roku BKS prezentował się równie dobrze, co jesienią, dzięki czemu gracze z Parkowej wygrali ligę i odnieśli największy sukces w historii klubu, awansując do III ligi.

Opracował: Marcin Leśniak